23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TÜM OKULLARIMIZDA COŞKU İLE KUTLANDI.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk çocuklarına ve aynı zamanda tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm okullarımızda coşku ve gurur içerisinde kutlandı. Okullarımız gerçekleştirdikleri törenlerde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden sporcu öğrencilerimizi de unutmadı. Törenlerde öğrencilerimiz anısına, onları anlatan şiirler okundu, saygı duruşunda bulunuldu, Şampiyon Melekler pankartları açıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Bakanlığımızca da hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlandı.
17 NİSAN 2023, PAZARTESİ
KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ
Lefkoşa merkez okullarımızın katılımıyla 400’e yakın öğrencimizle Kortej Yürüyüşü gerçekleştirildi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından yürüyüş, Cumhurbaşkanlığına doğru ilerledi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yaptığı konuşma ile öğrencilerimizin bayramını kutlaması sonrasında yürüyüş, Ledra Palas ışıklarından devam ederek Cumhuriyet Meclisi önünde son buldu. Cumhuriyet Meclisi’nin önünü renklendiren öğrencilerimiz, hep birlikte Türk Çocuğunun Andını okudu. Bir öğrencinin günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşma ve okunan şiirin ardından öğrencilere hitap eden Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre yaptıkları konuşmalarla tüm çocukların bayramını kutladı. Sırasıyla gerçekleştirilen dans, folklör ve cimnastik gösterileri bitimi tüm öğrencilere izaz-ikramda bulunuldu.
2. ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARI RESİM SERGİSİ
Lefkoşa Bölgesi okullarımızın yaklaşık 150’ye yakın resimle katkı koyduğu 2. Atatürk’ün Çocukları Resim Sergisi’nin açılışı, Merkez Lefkoşa Etkinlik ve Kültür Salonunda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı tarafından yapıldı.
Sergi açılışına, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yetkililer, okul yöneticileri, öğretmenler, aileler ve öğrenciler de katılım sağladı.
Öğrencilerin “Ulusal Egemenlik”, “Yurt ve Vatan Sevgisi”, “Yurt ve Dünya Barışı”, Özgürlük”, “Atatürk’e Duyulan Özlem” konularını resmettikleri sergide, Lefkoşa İlçesi’nden 10 devlet okulu, 2 özel okul, 3 ana okul, 1 özel eğitim okulundan olmak üzere 133 öğrencinin resimleri yer aldı.
Sergide ilk konuşmayı yapan İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında geleneksel hale getirdikleri serginin bu yıl ikincisinin gerçekleştirdiklerini söyledi.
Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram’nın önemine değinen Başarı, 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen ve asrın felaketi diye nitelendirilen deprem ve depremde kaybedilen ülkemiz çocukları nedeniyle bu yılki etkinliklerin buruk gerçekleştiğini belirtti.
Amaçlarının gelecek nesillere Atatürk sevgisinin aşılanması olduğunu ifade eden Başarı, sergide çocukların Atatürk sevgisini resmettiklerini kaydetti. Başarı, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, bu yıl etkinliğin ikincisinin gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, 103 yıl önce TBMM’nin kurulduğunu ve 23 Nisan’ın Atatürk tarafından çocuklara armağan edildiğini belirtti.
Milli Eğitim Bakanlığı olarak, ülkeyi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarabilmek için çalıştıklarını, geleceği emanet edecekleri çocuklar için mücadelelerini sürdürdüklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, her geçen gün Atatürk ilkelerine sarılarak, çalışmalarını Atatürkçü vizyonda ilerlettiklerini söyledi.
23 Nisan’ın geçmişte olduğu gibi 1 gün olarak değil, etkinliklerin bir haftaya yayılarak kutlandığını anlattı.
Atatürk’ün yaptığı devrimlerin ülkeye ışık tuttuğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, aileleri çocuklarını yetiştirmek için gösterdikleri özveri nedeniyle kutlayarak, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, serginin açılışına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Atatürk’ün çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın önemine değindi.
Cumhurbaşkanı Tatar, devleti yönetirken, en önemli gayelerinin geleceği emanet edecekleri çocukları, gençleri Atatürkçü bireyler olarak en iyi şekilde yetiştirmek olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, çocukların kendi yeteneklerini ortaya çıkarabilmeleri için fırsat tanınmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Sizleri seviyoruz, sizlere güveniyoruz ve bayramınızı kutluyoruz” dedi.
18 NİSAN 2023, SALI
2. SPRİNT YARIŞMASI
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz Sprint Yarışlarının geleneksel hale getirilmesi düşüncesinden yola çıkılarak, Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda 2. Sprint Yarışları gerçekleştirildi. Yarışlara, tüm ilkokullarımızdan 4. ve 5. sınıf düzeyinde öğrencilerimiz katıldı. Etkinlikte konuşma yapan İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı, “Mustafa Kemal Atatürk’ün, sporun her branşının yayılmasını ve başarı elde edilmesini, Türk Milletine tavsiye ettiğini, genç neslin bilimin ışığında ruhen, ahlaken, zihnen ve bedenen çok iyi bir konumda olmasını istediğini belirterek, Atamızın bu uğurda spor faaliyetlerine ve sporculara büyük değer verdiğini vurguladı.
Yarışları takip eden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Başarı, dereceye giren öğrencilere madalyalarını takdim etti.
MAKAM ZİYARETLERİ
Yeni Yüzyıl Anaokulu Müdürü Filiz Boyoğlu başkanlığındaki öğrenci heyeti, Cumhurbaşkanı Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Başbakan, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı ile Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisini ziyaret etti. Alayköy İlkokulu, Dr. Fazıl Küçük İlkokulu, Şht. Doğan Ahmet İlkokulu, Dr. Suat Günsel Devlet İlkokulu Lefkoşa, Değirmenlik İlkokulu, Alaniçi İlkokulu, Alasya İlkokulu, Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu, Şht. Hasan Cafer İlkokulu, Çatalköy İlkokulu, Serhatköy İlkokulu, Aydınköy İlkokulu, Yedidalga İlkokulu, Konuklar İlkokulu ve Mehmetçik İlkokulundan birer öğrencinin katılımıyla oluşan ekipteki öğrenciler, makam koltuklarına oturarak isteklerini ve geleceğe yönelik dileklerini bildirdiler.
Şht. Tuncer İlkokulu Müdürü Hüseyin Tehdit başkanlığındaki öğrenci heyeti, Lefkoşa Kaymakamı, Lefkoşa Belediye Başkanı, Polis Genel Müdürü ile Lefkoşa Polis Müdürüne ziyaret gerçekleştirdi. 9 Eylül İlkokulu, Gelibolu İlkokulu, Şht. Yalçın İlkokulu, Şht. Tuncer İlkokulu ve Arabahmet İlkokulunda eğitim gören öğrencilerden oluşan 10 kişilik ekip, ziyaret ettikleri makamların koltuklarına oturdu.
1. ŞAMPİYON MELEKLER VOLEYBOL KUPASI
6 Şubat tarihinde Türkiye’de meydana gelen deprem sonucu hayatını kaybeden sporcu öğrencilerimiz anısına bu yıl ilkini başlattığımız ve önümüzdeki yıllarda da geleneksel hale getirmeyi planladığımız 1. Şampiyon Melekler Voleybol Kupası etkinliği gerçekleştirildi. Söz konusu müsabakalar, her öğretim yılında Bakanlığımızca düzenlenen Okul Sporları Faaliyetleri kapsamında Küçükler Voleybol Kategorisinde birinci ve ikinci gelen kız ve erkek takımları arasında düzenlendi. Müsabaka, 2022-2023 Öğretim Yılı içerisinde Küçükler Voleybol Kategorisinde kız takımlarında ilk iki dereceye giren Polatpaşa İlkokulu ve Şht. Osman Ahmet İlkokulu; erkek takımlarında ise Polatpaşa İlkokulu ve Yenierenköy İlkokulu takımları arasında gerçekleşti. Müsabakaların tamamlanmasının ardından öğrencilere katılım belgeleri verilirken, birinci gelen Polatpaşa İlkokulu kız ve erkek takımlarına kupaları, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay tarafından takdim edildi.
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu kupa töreni öncesi yaptığı konuşmada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hafta boyunca organize edilen çeşitli etkinliklerle kutladıklarını anımsattı.
Öğrencilerin hafta boyunca düzenlenen etkinliklerle bayram coşkusunu yaşadığını ve yeteneklerini sergilediğini söyleyen Çavuşoğlu, hazırlanan programın gelecek yıllarda daha da genişletileceğini sözlerine ekledi.
Çavuşoğlu, bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerini deprem felaketinde hayatlarını kaybeden Şampiyon Melekler Takımı’na adadıklarını dile getirerek, “Bu turnuvayı onlar için organize ettik. Hepsini saygı ve sevgiyle anıyorum.” dedi.
Çavuşoğlu bu turnuvayı geleneksel hale getireceklerini de dile getirerek, tüm ülkeyi kapsayacak sekilde bir düzenlemeye gideceklerini söyledi.
19 NİSAN 2023, ÇARŞAMBA
MECLİS OTURUMU
Tüm ilçe okullarımızdan, ilçelerin milletvekili sayısı kadar öğrencimizin katıldığı toplam 50 öğrenci, milletvekili koltuklarına oturdu. Gündem konusu “Çocuk Hakları” olan oturum, bir öğrencimizin Meclis Başkanı makamında Çocuk Hakları Bildirgesini okumasıyla devam etti. Okunan şiirin ardından, tüm ilçelerden meclis oturumuna katılan öğrenciler adına temsilci olarak belirlenen her ilçeden bir öğrenci gündem konusu hakkında görüş ve önerilerini sundu.
MAKAM ZİYARETLERİ
Karşıyaka Merkez İlkokulu Müdürü Ülgen Osmanlı başkanlığındaki aynı okulun öğrencileri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanını; Dikmen İlkokulu Müdürü Özgül Davulcu başkanlığındaki aynı okulun öğrencileri Güvenlik Kuvvetleri Komutanını ve Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Misli Alioğlu başkanlığındaki aynı okulun öğrencileri de 1’inci Piyade Alay Komutanını ziyaret etti.
Ayrıca ilçelerdeki tüm okullarımız, bulundukları bölgelerdeki kaymakam, belediye başkanı ve askeri makamlara ziyaretlerde bulundu.