21 Mart “Down Sendrom Günü”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar ile birlikte Cumhurbaşkanlığında düzenlediği 21 Mart Down Sendromu Günü’ne İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı ve İlköğretim Dairesi Müdürlüğüne bağlı özel eğitim okulları da katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, 21 Mart Down Sendromu Günü’nde, down sendromu farkındalığını artırmak ve özel çocuklara sahip çıkarak onların beklentilerine yönelik devletin imkanları ölçüsünde yapılabileceklerin değerlendirildiğini söyledi. Özel Eğitim Yasası’ndan başlayarak farklı boyutları ile bu konunun her zaman ilgi alanlarında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Milli Eğitim Bakanlığının ve özel eğitim okullarının, bu konu ile ilgili yapmakta olduğu çalışmaları takdir ettiğini dile getirerek teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, kabulde özel eğitim ve iş eğitim okulundan gelen bir öğrencimizin hazırlamış olduğu konuşmayı da dinledi.

Dünya Down Sendromu Günü’nün önemi çerçevesinde gerçekleştirilen kabulün ardından, bir ele siyah diğer ele ise mavi çorap giyilerek, Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen deprem dolayısıyla, deprem bölgelerinde yaşanan acıların unutulmayacağının, aynı zamanda ise umutları yeşertmenin önemli olduğu mesajı verildi.